Yasakçılara karşı düzenleme şart! Seyahatlarde ‘namaz molası’ için yönetmelik talebi

yasakcilara-karsi-duzenleme-sart-seyahatlarde-namaz-molasi-icin-yonetmelik-talebi-5HC8Wxxz.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de bazı seyahat firmalarının namaz hassasiyetsizliği devam ediyor. Hemen her gün binlerce insan şehirlerarası yolculuk yaparken, seyahat firmalarının molalarında “vakit namazı” ayarı yapmaması şikayetlere konu oluyor. Öz Erciş Seyahat’in, yolcusunun 3 dakikalık namaz molasını reddetmesiyle yeniden gündem olan bu hususla ilgili, şehirlerarası otobüs firmalarının mola saatlerini “vakit namazları”na göre ayarlamaları için düzenleme talebinde bulunuluyor.

İLAHİYATÇI ÜNAL: NAMAZ EN HAKLI TALEPTİR

Yeni Akit gazetesine konuşan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, otobüs firmalarının diğer ticari firmalar gibi müşteri memnuniyetini takip etmeleri gerektiğini söyleyerek, “Dolayısıyla yolcuların kişisel ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili gerekli düzenleme yaparlar. Yolcularımızın namaz kılma talebi de haklı ve en tabi taleptir. Namaz vaktinde veya vakit çıkmadan mola verilmesi otobüs firmalarınca ayarlanabilir. Bu konuyu bir karmaşa veya karşılıklı çekişme alanı yapmamak gerekir. Çözüm mutlaka bulunur. Yolcular da imkan dahilinde alacakları bileti kendilerine göre ayarlayabilirler. Kısaca firmalardan beklentimiz de mola saatlerinin namaz vakitlerine göre ayarlanmasıdır” dedi.

HUKUKÇU ÇEŞİTCİOĞLU: TARAFSIZLIK, DİNSİZLİK DAYATMASI DEĞİLDİR

Diriliş Postası gazetesine değerlendirmelerde bulunan Avukat Sait Mürsel Çeşitcioğlu, namaz molası vermeyen firmaların yaptığının hem insani olarak hem hukuk nezdinde kabul edilemez olduğunu söyledi. Laikliğin ana vatanı Avrupa’dan benzer örnekler veren Avukat Çeşitcioğlu, “Laiklik, devlete dair siyasi bir ilkedir; otobüs yolculuğu bir özel hukuk sözleşmesidir. Tarafsızlık, kamusal alana dinsizlik dayatması olarak yorumlanamaz. Bu konuda emsal olarak AİHM’in Lautsi-İtalya kararına bakılabilir. Devlet okullarında bile sınıflarda zorunlu haç bulunması, AHİM’e göre tarafsızlığı ihlal etmemiştir. Mesela İngiltere’de Sihler, inançlarındaki sarık zorunluluğu nedeniyle motosiklet sürerken kask takmaktan muaftır. AİHM’in bu konudaki kararlarında ilkesel prensipler vardır, esasen samimiyet ve zorunluluğa bakılır.” ifadelerini kullandı.

MEVZUATTA ‘MESCİD’ VAR, DEMEK Kİ İHTİYAÇ

Avukat Sait Mürsel Çeşitcioğlu bu örnekler üzerinden namaz molasına tahammül edemeyen firmanın tavır ve uygulamasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

STK TEMSİLCİSİ TÜRKMENOĞLU: İBADETLER İKTİDARLARIN VARLIĞINA ENDEKSLİ OLMAMALI

Daha önce benzer şikayetler üzerine meseleyi Diyanet İşleri Başkanlığı’na götüren Uluslararası Bilgi ve Algı Derneği Başkanı Ömer Lütfi Türkmenoğlu yaşananları gazetemize değerlendirdi. Türkmenoğlu “Ben de şehirlerarası seyahatlerde uçak ve otobüs kullanıyorum. Özellikle sabah namazı vakti dar olduğu için namaz için 5 dakikalık mola otobüsü kullanan şoförün ve firma prensiplerinin inisiyatifine bırakılıyor. Birkaç kez otobüsten inmek durumunda kaldım. Peygamberimiz (s.a.v.) sabah namazının dünya ve içindekilerden daha önemli olduğunu söylüyor. Özellikle sabah namazı İslamiyet’in ilk savaşı Bedir Savaşı’nda bile terk edilmedi. Bu konuda firmanın ‘laiklik’ ekseninde yaptığı açıklama sap ile samanı birbirine karıştıran eski Türkiye’nin hala varlığını sürdürdüğünün bir delili.” diye konuştu.

Türkmenoğlu, “Bugün inananların ibadetlerini yapabildiği sosyolojik ortam iktidarların varlığına endeksli olmamalı. İslam ezelden ebede İslam’dır” sözlerini sarf etti.

YÖNETMELİK VEYA KHK GEREKİYOR

Başkan Türkmenoğlu, şunları kaydetti:

KAYNAK: YENİAKİT VE DİRİLİŞPOSTASI

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

HABERSİZ GELME ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin