Türk deri sektörü rotayı uzak ülkelere çevirdi

turk-deri-sektoru-rotayi-uzak-ulkelere-cevirdi-Uyfld3OW.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan uzak ülkeler stratejisi deri sektöründe etkisini hissettirmeye başladı. 2021 yılının ilk 9 ayında ABD’ye deri ihracatı 42 milyon dolar iken bu rakam 2022 Ocak – Eylül döneminde 62 milyon dolara yükseldi. Rusya – Ukrayna savaşı da Türk dericilerin rotayı uzak ülkelere çevirmesinde etkili oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Deri, Kürk ve Saraciye Meslek Komitesi Meclis Üyesi Musa Evin, son dönemde deri sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Evin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu ülkelere deri ihracatının durma noktasına geldiğini söyledi. Evin, deri sektörünün uzak ülkelere gözünü çevirdiğini söyleyerek ABD ve Kore’ye deri ihracatının arttığını ifade etti.

PAYIMIZI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR 

Deri ihracatında uzak ülkelere yeni bir açılım başlatıldığını hatırlatan Evin, ”Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan uzak ülkeler stratejisinin deri sektörüne yansımalarını görüyoruz. ABD’ye deri ihracatımız yükseliyor. Kore’ye de bir açılımımız var. ABD pazarı alım gücü yüksek bir pazar. O bölgelerde yapılan tanıtım çalışmaları ve fuarlar ihracatımızın artmasını sağlıyor’’ ifadelerini kullandı.

Türk derisinin kalitesinden de bahseden Evin, ”Dünyadaki en kaliteli deriyi üreten ülkeyiz, tek sorunumuz bunun tanıtımında. Deri ihracatından ülke olarak yeterli payı alamıyoruz. Bunun en önemli nedeni de tanıtım. Ülkemizde çok kaliteli deriler üretiliyor, tanıtımda eksikliklerimiz var. Pazardaki payımızın artması için tanıtım faaliyetlerimizin de artması gerekiyor’’ diye konuştu.

BÖLGEYE İHRACAT DURMA NOKTASINA GELDİ 

Rusya – Ukrayna savaşının sektöre etkisine de değinen Musa Evin, ”Rusya ve Ukrayna en yüksek deri ihracatı yaptığımız ülkelerdi. Ukrayna’ya deri ihracatımız durmuş durumda, Rusya’ya ise yüzde 50 azalmış durumda. Savaş her şeyi olumsuz etkilediği gibi ticaretin de önünü kesiyor’’ ifadelerini kullandı.

DERİ SEKTÖRÜNÜN KANAYAN YARASI 

Musa Evin, sektörde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak da ”Türkiye’de deri sektöründe nitelikli eleman sıkıntısı yaşanıyor. Deri sektörü emek yoğun bir sektör. Bu sektörde çok çabuk elaman yetişmiyor, belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Meslek okullarına ihtiyacımız var, bu okulların yaygınlaşması gerekiyor. Bunun yanında burada okuyan öğrencilere devlet tarafından burs desteği sağlanması da teşvik edici olacaktır. Meslek okullarından mezun olduktan sonra asgari ücretin üzerinde avantajlı şartlar sağlanmalıdır. Deri sektörünün en büyük sorunlarından biri olan eleman sıkıntısının çözülmesinde bunlar etkili olacaktır’’ açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

HABERSİZ GELME ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin