Paris: Fransa’da Yeni Yabancılar Yasası Protesto Edildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da Sınır Tanımayan Eğitimciler Birliği, yeni yabancılar yasasını ‘ülkenin yüz karası’ olarak adlandırdı.

Fransa’da İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’in isteği doğrultusunda hazırlandığı iddia edilen, yeni yabancılar yasası, Ulusal Meclis’te kısa bir süre evvel kabul edilerek yasallaşması için Senato’ya gönderilmişti. Yabancılar yasasının ‘ülkenin yüz karası’ olduğunu belirten bir grup Fransız eğitimci, Paris’te düzenledikleri bir gösteriyle yeni yabancılar yasasını insanlık dışı bulduklarını dile getirdiler.

Sınır Tanımayan Eğitimciler Birliği, yeni yabancılar yasasının bazı maddelerinin insanlığa aykırı olduğu için acilen iptal edilmesini istediler. Sınır Tanımayan Eğitimciler Birliği, Haziran ayı sonu okulların tatile girmesiyle birlikte polisin, Fransa’nın bir çok kentindeki okullara giden kaçak işçi çocuklarını sınır dışı etmeye hazırlandığına dikkat çekti. Gösteriye katılan ve eğitimci olduğunu söyleyen Pascal Verniers bir Fransız vatandaşı, “Yıllar evvel babaları veya anneleri Fransa’ya kaçak yollardan girmiş ve bugün bir Fransız gibi yaşıyor, çoğu 5, 7 belki de 10 yıldır ülkemizde yaşıyorlar. Bu insanların çocuklarını eğitim kurumları cahil kalmamaları için okula kabul etmiş ve bizim dilimizi, kültürümüzü öğreniyorlar, çoğunluğu belki geldikleri kendi ülkelerinin dilini bile bilmeyen bu minik yavruları polis zoruyla sınır dışı etmenin çocuklar üzerinde nasıl bir psikolojik etki yapacağını yöneticiler acaba hiç düşündüler mi?” şeklinde konuştu.

Fransa’daki göçmen işçilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen, ACORT Derneğini temsilen konuşan Verniers, “Yeni yabancılar yasası insan haklarına aykırıdır. Fransa’da doğmuş, büyümüş ve okula başlamış çocukları bile anne ve babaları kaçak işçi statüsünde olduğu için sınır dışı etmek istiyorlar. Kurulan birlik bugün bu gösteriyi düzenledi, insanlık dışı yeni yabancılar yasasının yasallaşmadan kaldırılması ve okulların kapanmasıyla kaçak işçi çocuklarının sınır dışı edilmesinin önlenmesi için uyarı gösterisi yapıyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir