AP: Yunanistan’daki dinlemeler “sistematik”

ap-yunanistandaki-dinlemeler-sistematik-c3LT3jYs.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Sophie In t’ Veld, Yunanistan’da casus yazılımların “sistematik, geniş ölçekli, siyasi stratejinin parçası” olarak kullanıldığını ve kanıtların gizlendiğini belirterek 33 önemli figürün daha dinlenmesi olayında hükümetin dahlinin olmadığı iddiasını gerçekçi bulmadığını söyledi. 

AP’nin üye ülkelerdeki casus yazılım kullanımlarını araştırmak için kurduğu PEGA isimli komitenin raportörü Hollandalı milletvekili In t’ Veld, hazırladığı taslak raporla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Üye ülkelerdeki yetkililerin komite ile çalışmakta istekli olmaması nedeniyle resmi bilgi ve teyide ulaşmakta güçlük çektiklerini belirten In t’ Veld, yalnızca açık kaynaklardan bilgi toplayabildiklerini ve kısıtlı imkanlarla çalıştıklarını vurguladı.

In t’ Veld, Yunanistan’daki skandalla ilgili soruşturmanın devam etmesi nedeniyle şimdilik ancak nihai olmayan değerlendirmeler yapmanın mümkün olduğunu dile getirerek “(Casusluğun) Çok sistematik ve geniş ölçekli biçimde, açıkça siyasi stratejinin parçası olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Raportör, Başbakan Kiryakos Miçotakis’i eleştirerek, Başbakan’ın en azından dinlenen muhalif lider ve AP milletvekili Nikos Andrulakis ile gazeteci Thanasis Kukakis’in dosyaları üzerindeki gizliliği kaldırabileceğinin, resmi bilgilere ulaşımı kolaylaştırıp, olaya ışık tutabileceğinin altını çizdi.

In t’ Veld, (Predator casus yazılımını meydana getiren) Intellexa şirketine yönelik sağlıklı bir soruşturma olmadığını; sunuculara, bilgisayarlara el konulmadığını, idarecilerin sorguya çekilmediğini vurgulayarak “Şimdiye kadar kanıtların yok edilmiş olduğunu düşünüyorum.” dedi.

SON SKANDALDA İFŞA EDİLEN LİSTE UZAYABİLİR

Yunanistan’da Documento gazetesinin ortaya attığı, siyaset, medya ve iş dünyasından 33 önemli ismin dinlendiği yönündeki iddialarla ilgili soru üzerine Raportör In t’ Veld, “Bunlar ilk ifşalar değil. Bir süredir devam ediyor. Bir yıldır şikayetler var. Yetkililerin soruşturmalarında biraz daha fazla acele davranabileceklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

In t’ Veld, şöyle devam etti:

Raportör, listedeki kişileri dinleyenin hükümet olup olmadığına ilişkin sorusunu, “Listedeki isimlere bakın. Liste açıkça siyasi bir liste. Hangi birey bu belirli kişileri dinlemek için yeterli paraya ve motivasyona sahip olabilir ” diye yanıtladı.

KAYNAK: AA

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

HABERSİZ GELME ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin