Ankara: Bakan Yıldırım’ın Basın Toplantısı…(3)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom’un yeni patronu Oger Telecoms’un, çoğunluk hissesini izin almaksızın bir başkasına devredemeyeceğini belirterek, “Bunu hissedarlar sözleşmesinde açık şekilde beyan ettik” dedi.

Yıldırım, medyada çıkan haberlerden dolayı İran Hükümeti tarafından Bodrum’a uçuşları yasaklanan İranlı turistlerin rahat bırakılmasını istedi. Basın mensuplarıyla PTT Genel Müdürlüğü’nde kahvaltılı toplantısında bir araya gelen Yıldırım, kahvaltıda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Bakan Binali Yıldırım, Türk Telekom’un yeni patronu Oger Telecoms’un, çoğunluk hissesini izin almaksızın bir başkasına devredemeyeceğini söyledi. Yıldırım, bunun hissedarlar sözleşmesinde de açık şekilde beyan edildiğini belirtti. Yıldırım, küçük çaptaki hisse devirlerine ise bir sınırlama getirilmediğini kaydetti.

Türk Telekom’daki kamu hisselerinin bir yıldan önce halka arzının mümkün olmadığını dile getiren Yıldırım, O sürenin de, fiili devrin gerçekleştiği 15 Kasımda başladığını kaydederek, “illa o gün geldi, hemen halka arz edelim gibi bir zorunluluk yok. Şartlara bakarız kamu yararı açısından şartların en uygun olduğu zamanda halka arz konusu da gerçekleştirilir” diye konuştu. Oger Telekom’un peşin ödeme halinde elinde bulundurduğu hisseleri 1 yıldan önce devredip devredemeyeceğine konusunda açıklamada bulunan Bakan Yıldırım, “Oger’in kendi hissesini halka arz edebileceğini, buna bir engel bulunmadığını, Ancak bunu yaparken Sermaye Piyasası Kurulu’nu bilgilendirmesi gerekmektedir” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, İtalyanlar’ın Avea hisselerini satarak Türkiye piyasasından çekilmesini değerlendirdiği açıklamasında, bunara önemli olanın Aria döneminde çekilmemiş olması olduğunu söyledi. Yıldırım şunları kaydetti:

“Bizim için hassas olan dönem o zamandı. O dönemde o kararlarından vazgeçmiş olmaları Türkiye’de küresel yatırımın ekonomik istikrarın önünü açmıştır çok ciddi fırsatları da beraberinde getirmiştir ve Türkiye’yi çok ağır mali yükümlülüklerden de kurtarmıştır.”

Gazetecilerin 3. Nesil Lisans alımıyla ilgili son çalışmaları sorması üzerine Yıldırım, 3. Nesil telefonun dünyada kullanımının 60 milyon olduğu ve bunun 40 milyonun Japonya olduğunu belirterek, bunun için teknoloji alt yapısının dikkatli yapılması gerektiğini söyledi. Lisansı alıp toplumu hayal kırıklığına uğratmak istemediklerini vurgulayan Yıldırım, “Bu cihazı ithal edip milyarlarca dolar para verip sonra toplumun yararlanmasının sınırlı olmasını istemiyoruz” dedi. Yıldırım, 3. Nesil telefon kullanımı konusunda fikirlerinin değişmediğini ancak başlama süresinin 2007 yılının ilk çeyreği olabileceğini dile getirdi. Numara taşınabilirliği konusunda da henüz bir netlik olmadığını bildiren Yıldırım, “Numara işi karışık. Türk Telekomünikasyon kurumu çalışıyor. Abonelerin sürprizler yaşamaması için alt yapıyı iyi hazırlamalıyız” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, İran’ın Bodrum’a uçuşları yasaklamasıyla ilgili bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir