AİHM’den kriz çıkartacak HDP kararı

aihmden-kriz-cikartacak-hdp-karari-gczIah3e.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

2016 yılında dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından HDP üyelerinin tutuklanmasıyla Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğunu duyuran AİHM, TBMM üyesi olmalarına rağmen hala cezaevinde olan HDP üyelerinin serbet bırakılması için Türkiye’nin gerekeni en kısa zamanda yapmasını istedi.

AİHM, başvuruyu yapanların özgürlük ve güvenlik hakkıyla, ifade özgürlüğü ve seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

TÜRKİYE’Yİ TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM ETTİLER

Karar gereği, Türkiye başvuru sahiplerine yaklaşık 183 bin euro tazminat ödeyecek.

2017 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM, siyasi demeçleri yüzünden 2016 ila 2017 yıllarında gözaltına alınan HDP üyelerinin yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinin, 5. maddenin 1.,3. ve 4. fıkralarının, 1. protokolün 3. maddesinin ve 18. maddenin ihlal edildiğine hükmetti.

TUTUKLANAN 13 HDP’Lİ

Başvuru sahipleri TBMM üyesi olup dokunulmazlığa sahip olmalarına, suç işlediklerine dair makul bir şüphe ortaya konulamamasını ve siyasi söylemleri yüzünden tutuklandıkları gerekçesiyle AİHM başvurmuştu.

Figen Yüksekdağ Şenoğlu ile birlikte, İdris Balüken, Besime Konca, Abdullah Zeydan, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Ferhat Encu, Gülser Yildirim, Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Ayhan Bilgen, Burcu Çelik, Leyla Birlik, Türkiye aleyhine başvuru yapan HDP üyeleri arasında yer alıyordu.

KAYNAK: EURONEWS

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

HABERSİZ GELME ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin