YAŞAM KOÇU ALİ GÖK KİMDİR?

715ca68b-0942-438d-86aa-4ce716258c9c
Abone Ol
Daha Fazla

YAŞAM KOÇULUĞU NEDİR? ALİ GÖK ANLATIYOR…

Ben Ali Gök, 1991 yılında teknik eğitim fakültesinden mezun oldum. O yıl öğretmenliğe başladım. Öğretmenliğimin ilk on yılında bir defaya verilmiş bu hayatı kabullenerek geçirdim ama sürekli bir arayışta vardı içimde. 1999 yılına geldiğimde bir ortamda otururken iki kişinin konuşmasına kulak misafiri oldum. Konuşma sırasında biri diğer arkadaşına şöyle bir cümle kullandı “sen beni tanıyorsun ben okumadığım kitabı kütüphaneme koymam” dedi. Bu cümle beynimde şimşekler çakmasına neden oldu ve sıradan yaşamımı değiştirmek için bir adım atmam gerektiğini hissettim. Kendi hayatımı değiştirmeye karar verdiğimde 40 yaşındaydım ve kitaplarla tanışmam da bu yıllarda oldu. Yaklaşık altı yıl boyunca günümün altı saatini kitap, dergi ve gazete okuyarak geçirdim. Aylık çıkan üç dergiyi 10 yıl boyunca takip ettim. Ve bu okuma sonucunda en büyük başarıyı yakaladım kendimi keşfettim. Kendi potansiyelimin farkına varıp neyi yapıp yapamayacağımı farkettim ve anladım ki her insana dokunulduğunda mucizeler yaratabileceğini farkettim. 2015 yılında bunu profesyonel olarak yapmak için yaşam koçluğuna başladım. İnsanların yaşamlarına dokundum. Hep treni kaçırmaktan söz edilir ya hayatta treni kaçırmak olası değildir siz durulacak ve inilecek istasyonu bilin yeter. Hayatınızın geri kalanını kendinizle tanışmak için inşa edin.

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Yaşam koçluğu kişinin, danışanın duygusal banka hesabına güven, anlayış ve sevgi yatırmak, danışana psikolojik oksijen vermek ve herkesin hayatta istediği üç şey vardır; anlaşılmak, sevilmek, saygı duyulmak. Bu çerçevede onların istedikleri bir hayatı yaşayabilmeleri için çözüm önermeden dinleme sanatıdır. Yani daha doğrusu yaşam koçluğu, kişinin yapabileceği şeyleri yaptırabilmedir. Ben bir yaşam koçu olarak onlara herhangi bir şekilde şunu yap bunu yap deme hakkına sahip değilim zaten seçenekler sunarız çözüm odaklıdır, hedefe yöneliktir ve nedenlerden çok nasıllarla ilgilenir. Çünkü neden dediğimiz zaman yaşamda hep bahaneler üretmeye başlar insan beyni nasıl dediğimiz zaman da çözüm üretmeye başlar. Bu çerçevede çözüm odaklı olarak, güçlü soru sorarak, güçlü gözlem yaparak onların harika yönlerini kullanıp bunu yaşamlarında kullanarak hayatlarının ustaları olması konusunda yolculuk yapmak, onun yanında olduğunu hissettirmek.

MUTLULUĞUN SIRRI NEDİR?

İnsanlar yaşamda hep mutlu olmak isterler. Mutluluğun sırrı hayatta insan iki tane şeyi bilmek zorunda birincisi; yaşamda benim hiçbir şekilde değiştiremeyeceğim olgular ve olaylar vardır. İkincisi; benim değiştireceğim olgular ve olaylar vardır. Bir kere bunları kabul etmek lazım bunu kabul ettikten sonra kendimizi fark etmemiz, kendi potansiyelimizin farkına varıp başkalarının düşüncelerinin dinleyip ama onları bir gerçek olarak kabul etmemek. Yani el alem ne der modu var ya eğer ben kendime değer veriyorsam, kendime güveniyorsam tabii ki el alem bir şey diyecek ama el alemin söylediği herhangi bir kişinin söylediği gerçek değildir. O kendi bakış açısıdır. Çünkü gerçek dediğimiz şey bir olaylara dayanan bir de kişinin bakış açısındaki gerçek vardır. Bir kişinin yorumu onun bakış açısı okuduğu kitaplar, olduğu kültür bakış açısıdır. O öyle düşünüyor o öyle düşündüğü için de ben öyle olmak zorunda değilim eğer ben zaten kendime değer veriyorsam yeteri kadar sınırlarımı belirtmişimdir yeteri kadar da hayır diyebiliyorumdur. Mutlu olmak istiyorsak size verilen bir defaya mahsus bu hayatı iyi kullanmamız lazım başkalarını memnun etmek için yaşamamak gerekir. Çünkü ben hayır dediğim zaman bir olaya bir olguya otomatikman evet demişimdir kendime ama hayır diyebilmem için de kendi potansiyelimin farkında olmam gerekir. Tabii sürekli mutlulukta çok iyi bir şey değildir zaten arada bir mutsuz olup kendi duygularımızı kendi hareketlerimizi de sorgulamamız gerekiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

HABERSİZ GELME ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin